Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
5 sonuçtan 1 ile 5 arasý

Konu: Kýzýmý Kime Vereyim?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Kýzýmý Kime Vereyim?

Merv þehri kâdýsýnýn bir kýzý vardý. Ülkedeki, ileri gelen zengin, makam ve mevký sâhibi kimseler bu kýzý isteyince hiç birine vermedi. Bu zâtýn Mübârek adlý, baðýna-bahçesine bakan bir kölesi vardý. Aradan iki ay geçmiþ meyveler olgunlaþmýþ bolluk bereket gelmiþti. Efendisi, Mübârek'ten üzüm isteyince, toplayýp geldi. Getirdiði üzüm çok güzel olmasýna raðmen henüz olmamýþtý, baþka üzüm istedi. O da ekþi çýktý.

Efendisi;

"Bahçede o kadar üzüm var, niçin böyle üzüm getiriyorsun?" demekten kendini alamadý.

Mübârek;

"Efendim! Ekþisini tatlýsýný bilmiyorum!" diye cevap verdi.

Bað sâhibi;

"Sübhanallah iki aydýr baðdasýn, daha hangisinin ekþi, hangisinin tatlý olduðunu bilmiyorsun." diye çýkýþtý.

Mübârek onlarý yemekle deðil korumakla vazîfeli olduðunu biliyordu.

Efendisi;

"Niçin onlardan yemedin?" deyince;

"Siz benden baðýnýzdaki meyvelerin muhâfazasýný istediniz. Yeyiniz demeyince alýp yemem uygun olur mu, emrinize karþý gelebilir miyim?" cevâbýný verdi.

Efendisi böyle bir hâdiseyle ilk defâ karþýlaþmýþtý. Mübârek'in bu hâline hayran kaldý. Güvenebileceði birini bulmuþtu. Gerçekten onu ve hâlini çok sevmiþti. Kölesine dönerek; "Sana bir þey soracaðým." diye söze baþladý. Sonra; "Benim bir kýzým var, malý makamý yüksek pekçok kimse onu ister. Hangisine vereceðimi ne yapacaðýmý bilemiyorum. Bu hususda bir fikrin olur mu? Sen ne dersin?" diye sordu. Mübârek, bu söze karþý þöyle dedi:

"Efendim!.. Ýnsanlar, dâmâd için; câhiliyye devrinde soya sopa; yahûdîler ve hýristiyanlar güzelliðe, Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem zamânýnda dindârlýða, Allahü teâlâdan korkup, haramlardan sakýnmaya bakarlardý. Zamânýmýzda ise, mala ve makama bakýlýyor. Artýk bunlardan dilediðini seç."

Bunun üzerine efendisi:

"Ben dindarlýðý ve takvâyý seçiyorum ve kýzýmý seninle evlendirmek istiyorum. Çünkü sende haramlardan kaçma, dînine baðlýlýk, iyi hal, emânet ve güvenilirlik gördüm ve bunlarý sende buldum." dedi.

O ise kendisinin köle olduðunu, parayla satýldýðýný, böyle olunca evlenmelerinin garib karþýlanacaðýný, hem kýzýn buna râzý olmayacaðýný bir bir anlattý. Akýl da öyle diyordu. Ancak kâdý kararlý idi. "Kalk eve gidelim." dedi.

Eve varýnca hanýmýna;

"Bu sâlih, dindâr, takvâ sâhibi bir köledir. Kýzýmýzý onunla evlendirmek istiyorum, senin fikrin ne?" deyince, hanýmý;

"Sen bilirsin, fakat bir de kýza soralým." cevabýný verdi.

Anne durumu kýza açýp babasýnýn niyetini söyleyince, kýzý da bu hususta her þeyi anne ve babasýna býraktýðýný bildirdi. Kadýn kýzýn râzý olduðunu babasýna anlatýnca nikahlarý kýyýldý. Fakat Mübârek, kýzýn yanýna gitmiyordu. Bu hâl kýrk gün sürdü. Bir vesîle ile anne durumdan haberdâr olunca dayanamadý;

"Kýzýmýzý kölene verdin, aradan bunca zaman geçtiði halde dönüp yüzüne bile bakmadý, bu yaptýðý nedir? Bu nasýl iþ?" diye þikâyet ve sitemde bulundu. Bunun üzerine kâdý;

"Ey Mübârek! Kýzýma nâz mý ediyorsun? Niçin yanýna gitmiyorsun?" demekten kendini alamadý. Buna karþýlýk dâmâd:

"Ey müslümanlarýn kâdýsý! Ey efendim! Bu nasýl söz? Sizin kerîmenize nâz etmek ne haddime. Lâkin kâdýsýnýz. Ola ki kýzýnýz þüpheli bir þey yemiþtir. Þüpheden uzak olmak için bu zamâna kadar bekledim ve ona helâl yemek yedirdim. Belki Allahü teâlâ bize sâlih bir evlâd verir. Bundan baþka bir düþüncem yoktur." dedi.

Kýrk gün geçtikten sonra ehline yaklaþtý. Haram ve helâle bu derece dikkat ettiði için Allahü teâlâ ona Abdullah isminde bir çocuk verdi.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

þu zamanda bu tür olaylarý okuyunca inanmak çokzor geliyor insana.insanlar buradan bu noktaya nasýl geldi???

Kullanýcý Bilgi Menüsü

her kýssa dan cýkarýlacak dersler vardýr

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý 052morþimþek Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    þu zamanda bu tür olaylarý okuyunca inanmak çokzor geliyor insana.insanlar buradan bu noktaya nasýl geldi???
    çok doðru...nasýl gelindi?
    selametle...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Allah razý olsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri