Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: Lafý fazla dolandýrmanýn anlamý yok

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Lafý fazla dolandýrmanýn anlamý yok

Baydemir 'ayrý bayrak' isteðinde ýsrarcý!
    Diyarbakýr Büyükþehir Belediye Baþkaný Osman Baydemir, soruþturma açýlan Tunceli'deki panelde yaptýðý konuþmayla ilgili olarak 'Evet Kürt sorununun çözümü budur. Lafý daha fazla da dolandýrmanýn anlamý yoktur' dedi.

Baydemir, Sümerpark Resepsiyon Salonunda düzenlenen bir etkinlikte gazetecilerin, hakkýnda baþlatýlan inceleme konusundaki sorularý üzerine, 6 yýllýk belediye baþkanlýðý görevi içerisinde en yakýn çalýþtýklarý, en çok birlikte mesai yaptýklarý bakanlýðýn Ýçiþleri Bakanlýðý olduðunu söyledi.

Defalarca müfettiþlerin görevlendirildiði, kimi durumda araþtýrma yaptýklarý, kimi durumda beyanlarýna baþvurduklarýný belirten Baydemir, þöyle dedi:

"Ben temenni ederdim ki bu 6 yýllýk zaman dilimi içerisinde daha çok Bayýndýrlýk, Çevre, Turizm Bakanlýðý ile çalýþalým. Ama maalesef Diyarbakýr'a gelecek ilk müfettiþlerimiz deðildir ve öyle görünüyor ki gelecek olan son müfettiþlerimiz de olmayacak. Bu algý ile yaklaþtýðýmýz, farklýlýklarýmýzý reddettiðimiz, düþünceye, düþüncenin ifadesine ket vurduðumuz müddetçe daha çok karþýlýklý müfettiþlik olacaðýz gibime geliyor.

Tabii ki temennim bunun, bu arbedenin derhal sona ermesidir. Doðrudur, Dersim'de katýlmýþ olduðum panelde Kürt sorununun çözümüne dair demokratik özerklik programýndan ne anladýðýmý, olabilecek en yalýn dille ifade ettim. Ve açýk söylemek gerekirse eðer bir özeleþtiri vermek gerekiyorsa bugüne kadar bu yalýnlýkta konuþmamamdýr. Eðer bir özeleþtiri isteniyorsa bence bu konuda istenmelidir.

Evet, Kürt sorununun çözümü budur. Lafý daha fazla da dolandýrmanýn anlamý yoktur. Bence Kürt halkýna da, kardeþlerimize de, kamu otoritelerine de birbirimize karþýlýklý açýk, samimi ve dürüst olmamýz lazým. Ben açýk, dürüst, samimi bir politikayý izlersek yurttaþlarýmýzý daha kolay ikna ederiz inancýný taþýyorum."

21. yüzyýlda "Kürt sorununda kan dökmenin artýk haram olduðunu, artýk bundan derhal vazgeçmek gerektiðini" ifade eden Baydemir, insanlarýn konuþabileceði, müzakere edebileceði, tartýþabileceði, ortak paydalarda bulaþabileceði bir ortamýnýn yaratýlmasý gerektiðini bildirdi.

"Kim ki böyle bir ortam yaratma çabasý içerisine girerse ben kendi adýma birey olarak onu alkýþlarým. Varsa baþka bir öneriniz demokratik özerklik deðil de 'baþka öneriyle akan kaný durduracaðým' derseniz buyurun biz sizi dinlemeye hazýrýz. Ben dinlemeye hazýrým" diyen Baydemir, bu itibarla herkesin birbirini dinlemeye, anlamaya davet ettiðini anlattý.

Bir gazetecinin, "Þahsýnýza yönelik sözler vardý. Bunlarý nasýl deðerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Baydemir, BDP Genel Baþkaný Selahattin Demirtaþ'ýn gerekli yanýtý verdiðini, Demirtaþ'ýn verdiði yanýtý aþmak istemediðini belirtti.

Baydemir, þöyle konuþtu:

"Bu konuda daha fazla polemiðe girmeyeceðim. Sadece ve sadece Sayýn Çiçek ve özellikle kabinede bulunan bakanlar, sadece kendileri için öneriyorum baþka hiç kimse için önermiyorum. Hafýzam beni yanýltmýyorsa Taha Suresi'nin 71. ayetini okumalarýný öneriyorum. Bir kez daha söylüyorum Taha Suresi'nin 71. ayetini öneriyorum; Sayýn Çiçek ve kabinedeki diðer bakanlara."

Ayette ne bulunduðunu soran gazetecilere Baydemir, "Kendileri okuyunca göreceklerdir" dedi.

Ne demiþti?
    Baydemir Tunceli'deki panelde, "özerklik projesini" dile getirmiþ ve "Belediye binamýzýn önünde ay yýldýzlý Türk bayraðýmýzla sarý kýrmýzý yeþil bayraðýmýz dalgalansa ne olur?" diye konuþmuþtu.

Soruþturma açýldý
    Ýçiþleri Bakanlýðý, Tunceli'de 31 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen, "Kürt sorunuyla muhataplýk konusu ve demokratik özerklik" panelindeki sözleri nedeniyle Baydemir hakkýnda inceleme yapmak üzere iki mülkiye baþmüfettiþini görevlendirmiþti.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

biz hala yaþ kararlarý konuþalým.hangi askerlere rütbe ve görev verilecek,hangi asker tutuklanacak? bu kararlar için toplanacaðýnýza bu þerefsiz ne diyor?! onun için toplanýn da bir karar alýn.susturun þunu da görelim adamlýðýnýzý....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri