tuncer gizem avcısı youtube kanalına teşekkurler superdi yine

DÜNYANIN EN GİZEMLİ KAYIP UYGARLIKLARINDAN BİRİ OLAN SEMUD KAVMİNİN BAŞINA GELENLER TÜYLERİNİZİ ÜRPERTECEK.
KUR'ANI KERİM'DE ADI BİRÇOK AYETTE GEÇEN SEMUD KAVMİ VE ONLARA GÖNDERİLEN SALİH PEYGAMBERİN BAŞINDAN GEÇEN ÇARPICI OLAYLAR VE GÖKYÜZÜNDEN GELEN O GİZEMLİ SES.
SEMUD KAVMİ…
TAM OLARAK YAŞADIKLARI TARİH BİLİNMEMEKLE BİRLİKTE ELİMİZDEKİ BAZI ÖNEMLİ BİLGİLERDEN ONLARIN HİKAYELERİNİN NE KADAR ESKİYE DAYANDIĞINI BİLEBİLİYORUZ.BÜYÜK NUH TUFANINDAN SONRA YAŞAMIŞ VE DÜNYA ÜZERİNDE BİR BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ OLAN İREM ŞEHRİNİN SAKİNLERİ AD KAVMİNİN BAŞINA NELER GELMİŞ OLDUĞUNU VE NASIL YOK OLDUKLARINI BİR BAŞKA VİDEOMDA SİZLERE ANLAŞTMIŞTIM. İŞTE ŞİMDİ ANLATACAĞIM SEMUD HALKI İSE AD KAVMİNDEN SONRA YAŞAMIŞ VE HATTA 2. AD OLARAK ANILAN BİR KAVİM.

Videoda bana desteğini esirgemeyen film yönetmeni arkadaşım Yargı Güler'e ve bana kütüphanenin kapılarını açan İzmir Milli Kütüphanesi başkanı sayın Ulvi Puğ beye de sonsuz teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum.
Yönetmen Yargı Güler'in Youtube kanalı ; Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.

Medine ile Şam arasında bulunan hicr isimli bölgeye yerleşmiş burada şehirleşmiş ve zengin olmuş kavim Islami kaynaklardan edinilen yaygın inanışa göre bir Arap kavmiydi.Bilinen Arap tarihçilerinin yazdıklarına göre Semud kavminin kalıntılarına günümüzde suriye ile Hicaz arasında karşılaşılmaktadır.
Sed kavminin ismine sadece Kuranı Kerimde değil Arapça olmayan bazı eski kaynaklarda da rastlıyoruz. Mesela Milattan önce 715 tarihli olan Sargon kitabesinde asurluların himayesi altına aldıkları halklar arasında Semud ismininde yer aldığını görüyoruz.Bunun yanı sıra Aristo ve Batlamyus gibi. Yazarların eserlerinde de Semud ile alakalı bilgilere denk geliyoruz.Kuranı Kerim’de ise 20 den fazla surede Semud kavmi ve kendisine gönderilmiş olan salih peygamberden bahsediliyor.

Semud halkının en bilinen özelliklerinden biriside büyük kayaları oyarak içlerine yaptıkları evleri ve yapılarıydı.Ayrıca geniş düzlüklere kurdukları sarayları , bağları ve bahçeleriyle de dönemin en gözde yerleşim yeriydi.Taş oymacılığında öylesine ilerlemişlerdi ki kendilerinin ve soylarından gelen nebatilerin geride bıraktıkları muazzam yapıları nasıl yapmış oldukları günümüz araştırmacıları tarafından çok uzun yıllardır hala tartışılmakta.Başlangıçta tevhid inancının hakim olduğu Semud kavmi topraklarında gün gelip halk zenginleşmeye ve birbirinde güzel, şaşalı yapılar yapmaya başladıkça giderek Tek bir yaratıcının varlığını inkar etmeye ve putlara tapmaya başlamıştı.Allah’ın C.C onlara verdiği nimetler sonucunda lüks ver görkemli bir hayat sürmeye başlamışlardı.Halk içinde zulümler ve eşitsizliklerin çığ gibi büyümeye devam ettiği bir dönem Allah, Hz salih as’ı Semud kavmine peygamber olarak göndermiş. Kuranda Semud için şöyle der, Allah’ı ve ahireti inkar ederek dünyada ebedi kalacakmış gibi davranıyorlardı. Semud kavmine de kardeşleri Salih’i peygamber gönderdik.Onlara şöyle dedi: Ey kavmim Allah’a kulluk edin sizin ondan başka ilahınız Yoktur.